7 zmian, które możesz wprowadzić w życie natychmiast, by żyć bardziej ekologicznie
Dodane: 14.09.2020

7 zmian, które możesz wprowadzić w życie natychmiast, by żyć bardziej ekologicznie

Chcesz zacząć żyć bardziej ekologicznie? Nie musisz rzucać się od razu na głęboką wodę! Są oczywiście osoby, które decydują się na taki sposób, jednak często szybko dosięga je wtedy zniechęcenie. My proponujemy inne rozwiązanie - to 7 małych zmian, które możesz wprowadzić w swoje życie niemal natychmiast, by żyć bardziej ekologicznie. Tak na dobry początek. Czytaj dalej i dowiedz się, jak w prosty sposób zadbać o środowisko naturalne.

1. Spraw sobie torbę wielorazowego użytku lub wózek na zakupy

Ten prosty sposób na ekologiczne życie ma kilka zalet. Po pierwsze, inwestując w torbę lub wózek na zakupy przestaniesz kupować torby jednorazowe, które niszczą środowisko. Po drugie - zaoszczędzisz. Nawet jeśli torba jednorazowego użytku kosztuje niewiele (załóżmy, że 0,80 zł), robiąc zakupy codziennie wydasz 24 zł w ciągu miesiąca i aż 288 zł w ciągu roku. Po trzecie, wybierając wózek lub torbę wielorazowego użytku możesz dobrać je do swojej osobowości - staną się niejako Twoim znakiem rozpoznawczym i z pewnością będą wyglądały lepiej, niż jednorazowa reklamówka…

2. Zacznij segregować odpady

To naprawdę proste! Odpady segregujemy, a następnie wyrzucamy do pojemników oznaczonych kolorami. Kolor niebieski to papier, żółty - plastik i metal, a zielony - szkło. Dodatkowo mamy również pojemnik oznaczony kolorem brązowym, na tzw. odpady BIO (m.in. na odpadki warzywne i owocowe, gałęzie czy trociny) oraz pojemnik oznaczony kolorem czarnym na odpady zmieszane, czyli takie, których nie można odzyskać w procesie recyclingu (z wyłączeniem materiałów niebezpiecznych). 

3. Częściej korzystaj z roweru lub hulajnogi. Albo z własnych nóg…

Nie namawiamy do tego, byś całkowicie pozbył się swojego auta. Sugerujemy natomiast, by co jakiś czas skorzystać z innego środka transportu, takiego jak rower czy bardzo ostatnio modna hulajnoga. Lub też - jeśli trasa nie jest długa - po prostu się przejść. Będzie zdrowiej, taniej i bez zanieczyszczania środowiska. 

4. Wybieraj naturalne produkty czyszczące

Sprawa jest prosta - im mniej chemii i plastiku, tym lepiej. Wciąż pracujemy nad tym, by środki czyszczące firmy Innovia tworzone były przede wszystkim z produktów naturalnych, przyjaznych dla środowiska. Nasi klienci często podkreślają, że poza skutecznym działaniem, wydajnością i wysoką jakością tych preparatów bardzo ważna jest dla nich świadomość, iż używając ich, dbają jednocześnie o ekologię. Sprawdź naszą bogatą ofertę (link) i wybierz coś dla siebie.

5. Wybieraj rzeczy dobrej jakości

Zamiast zmieniać buty kilka razy w roku, wyrzucając “stare” na śmietnik (bo znowu się rozleciały…), postaw na porządny, solidnie wykonany model. Zamiast kupować nietrwałe meble, zdecyduj się na te masywniejsze i dobrej jakości, które będą Ci służyć przez wiele kolejnych lat. To samo tyczy się torebek, ubrań, sprzętu sportowego czy elektroniki. Stawiaj na przedmioty trwałe, a zanim je wyrzucisz, sprawdź, czy przypadkiem nie da się ich naprawić.

6. Postaw na maszynkę do golenia z wymiennymi żyletkami

Spraw sobie maszynkę do golenia wielorazowego użytku. Czyli taką, w której wymienia się jedynie żyletki. Z pozoru to mało istotna zmiana, pomyśl jednak, jak wiele plastiku wyrzucasz, decydując się na szybko zapychające się maszynki jednorazowe. Maszynka wielorazowa ma jeszcze jedną zaletę - możesz wybrać model, który będzie naprawdę ładny i który stanie się niebanalną ozdobą Twojej łazienki. 

7. Pomyśl dwa razy…

Zanim coś kupisz, zastanów się, czy faktycznie potrzebujesz tej rzeczy. Jeśli robiłeś już kiedyś generalne porządki w swoim mieszkaniu z pewnością byłeś zdziwiony, o jak wielu przedmiotach kupionych kiedyś, pod wpływem impulsu, zwyczajnie zapomniałeś. Przez lata zalegały na dnie szuflady, w szafie czy w pawlaczu, a teraz - zakurzone i podniszczone, często nadają się już tylko do wyrzucenia. Nie popełniaj tego błędu po raz drugi - kupuj odpowiedzialnie.

Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, koniecznie wypróbuj podane w nim sposoby na bardziej ekologiczne życie. Tę treść możesz też przesłać swoim znajomym lub udostępnić ją na swoim profilu (na przykład na Facebooku lub Instagramie). Jesteśmy przekonani, że małe kroki mogą stworzyć wielką różnicę i że absolutnie każdy może zadbać o naszą Planetę. My podpowiadamy, jak zacząć, by było to nie tylko bezbolesne, ale wręcz przyjemne. 


powrót do bloga